Australia Class Lists

Australia Class Lists
Australia Class Lists
1993-2013 Rosemary Morrow, Lis Bastian and others
2011 & 2012 Rosemary Morrow
Australia wide

PERMACULTURE DESIGN COURSE
1993,  BLACKHEATH  
TEACHER:   ROSEMARY MORROW

1. Luke
2. Peta Hudson
3. Rob Allsop
4. Ross Brown
5. Jenny Lott
6. June Anderson
7. Charlie
8. Kim Roshier

PERMACULTURE DESIGN COURSE
MARCH 1994,  BRISBANE
TEACHER: ROSEMARY MORROW

1. Michael  Lawrence Kehrer, Grafton
2. Carolyn Nuttall, Highgate Hill
3. Rober Swindlehurst, Morayfield

PERMACULTURE DESIGN COURSE
MAY 1994, BLACKHEATH  
TEACHER:  ROSEMARY MORROW

1. Jenny Kee
2. Danton Hughes
3. Wayne Brennan
4. John Hargraves
5. Kay Wridgeway
6. Deb
7. Andrew Wright

PERMACULTURE DESIGN COURSE
TUMUT, WAGGA WAGGA, COOMA, TALBINGO
TEACHER:ROSEMARY MORROW

1. Leila Cassidy
2. Mary-Ann
3. Paul
4. Garth
5. Irma
6. Julie
7. Carolyn
8. Nancy
9. Gary

PERMACULTURE DESIGN COURSE
1999, KATOOMBA  
TEACHER:ROSEMARY MORROW  

1. Pierre Baychelier
2. Brenton Spehr
3. Ann-Marie Bonner
4. Margaret Dawson
5. Sally Jensen
6. David Lovegrove
7. Michael Reid
8. Nathan Mahony
9. Alison Friend

PERMACULTURE DESIGN COURSE
JUNE 2000
KATOOMBA COMMUNITY COLLEGE
TEACHER : ROSEMARY MORROW & MICHAEL REID

1.   Susan Girard
2.   Margot Turner
3.   Lizzie Connor
4.   Lyn Godfrey
5.   Philomena Sandstrom
6.   Sandra Robinson
7.   Adelaide
8.   Owen Layden
9.   Samantha  McLean
10. Marjon

PERMACULTURE DESIGN COURSE
2000
TEACHER:ROSEMARY MORROW
(with help from Susan Girard)

1. Wayne Levi
2. Pat Rayner

PERMACULTURE DESIGN COURSE
MAY 2001
TEACHER:ROSEMARY MORROW

1.   Kevin Girard
2.   Angela Clements
3.   Lachlan Hart
4.   Jackie Janosi
5.   Rita Lynch
6.   Jonathon Monro
7.   Celia Ravesi
8.   Kylie Rayson
9.   Jared Hughes

PERMACULTURE DESIGN COURSE
APRIL 2002
TEACHER:ROSEMARY MORROW

1. Brian Coates
2. Wal Egan
3. Josephine Wolanski
4. Rick Tanaka
5. Bill
6. Josette
7. Grace Musumeu

PERMACULTURE DESIGN COURSE
MAY 2004, KATOOMBA
TEACHER:ROSEMARY MORROW

1. Kai Green
2. Vanessa Steele
3. Kathryn Pryor

PERMACULTURE DESIGN COURSE
OCTOBER/NOVEMBER 2004, KATOOMBA
TEACHER:ROSEMARY MORROW

1.   Lyndal Sullivan
2.   Kasia Olszewski
3.   Veronica Paul
4.   Ruth Ley
5.   Cathy Davies
6.   Chris Ireland
7.   Diana Gordon
8.   Leanne Huxley
9.   Lesley Sammon
10. Leisa Kelly
11. Keely Jones
12. Vanessa Steele
13. Karen McLaughlin
14. Deb Hurley

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
NOVEMBER 2005 KATOOMBA

 

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
MARCH 2006, BLACKHEATH
TEACHER:ROSEMARY MORROW

1.   Celeste Salter
2.   Pete Sharman
3.   Kathy Hale
4.   Brad Taylor
5.   Steve Sambolic
6.   Ruth Longdin
7.   Robyn Conners
8.   Tal Kanety
9.   Sue Bell
10. Sue Ambler
11.  Matt Kirkwood

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
OCTOBER-DECEMBER 2006, ARMIDALE

1. Stephen Reed
2. Stephen Davidson
3. Jane Growns
4. Jane Fraser
5. Val Caffyn (Fox)
6. Ray South
7. Ingrid Kalf

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
NOVEMBER, 2006
TEACHER:ROSEMARY MORROW
(with help from Pat Rayner, Susan Girard, Susan Bell, Vanessa Steele, Wayne Levi and Lyndall Sullivan)

1.   Andrew Leahy
2.   Maryanne Bell
3.   Chloe
4.   Peter
5.   Francoise Pierre

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
OCTOBER, 2007 KATOOMBA
TEACHER: ROSEMARY MORROW
(with help from Pat Rayner, Susan Girard, Sue Bell, Wayne Levi, Lizzie Connor, Andy Horsfall and Leanne Huxley

1.   Lis Bastian
2.   Daniel Sepetauc
3.   Anitra Nelson
4.   Robbie Wilde
5.   Daoud Abbas
6.   Lynette Correy
7.   Ruth Mayroz
8.   Dave Lowry
9.   Liz Hutchison
10. Domenica Stephenson
11. Peter Locke

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
FEB/MARCH 2008 BLACKHEATH
TEACHERS: ROSEMARY MORROW AND LIS BASTIAN

1.   Keith Hungerford
2.   Henry Hanko
3.   Marianne Bate
4.   Christine Hill
5.   Paul van der Made
6.   Gerry Bourke
7.   Rebecca Norton
8.   Clare Delaney
9.   Vanessa Joret
10. Rebecca Joret
11.  Colin Armiger
12. Rose O’Malley
13. Hilary Stewart

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
QUIETWORKS 2008
TEACHER: ROSEMARY MORROW

1. Vicki Ferekos
2. Bronwyn Harris
3. Mary Ferguson
4. Joanne O’Loughlin
5. Adam Dean
6. Jillian Fisher
7. Susan Macfarlane

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
SEPTEMBER/OCTOBER 2008, BLACKHEATH
CO-TEACHERS: ROSEMARY MORROW & LIS BASTIAN

1.   Marlena Bloomfield
2.   Helen Deane
3.   Lynwen Davies
4.   Jessica Girard
5.   Lachlan Dewar
6.   Gary Caganoff
7.   Gary McCue
8.   Sam Callaghan
9.   Tracy Williams
10. Mark Baker
11. Jan Thornley
12. Jenny French
13. Jodie Foster
14. Jenny Coleman
15. Kirstie Wulf
16. Harald Eberhardt

 

PERMACULTURE AID WORKERS COURSE
NOVEMBER 2008 PERMACULTURE RESEARCH INSTITUTE, THE CHANNON
TEACHER: ROSEMARY MORROW

1. Alison Kelly, Alaska/USA
2. Deanna Heimsoth, USA
3. Drew Plebani, California/USA
4. Dylan Stamat, New Zealand
5. Enzo (Laurent) Schlup, NNSW
6. Erin Yeakel, Washington, USA
7. Gail Swithenban, NYC, USA
8. Gareth Jones, AKL, New Zealand
9. Gautier Cras, Blue tent
10. Jack Heimsoth, USA
11. Karen Barrett, North Carolina, USA
12. Kirstie Stramler, USA
13. Mark Bennett, Brisbane
14. Patrick O’Neill, Melbourne
15. Rebecca Goss, Alstonville, NSW
16. Sakina Grome, The Channon
17. Sara Wuerstle, USA/Slovenia
18. Sebastian Klein, Musk
19. Seila Hierk, Melbourne
20. Tad Knaggs, Melbourne
21. Tamlyn Magee, The Channon
22. Terry Avery, Melbourne
23. Vanessa Bennett, Brisbane
24. Viella Shipley, USA

 

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
MARCH 2009, BLACKHEATH
CO-TEACHERS: ROSEMARY MORROW & LIS BASTIAN

1.   Rob Clyne
2.   Shelby Ashelford
3.   Morgan Boehringer
4.   Mary Roddy
5.   Claudia Echeverria
6.   Marian Moore
7.   Jasmine Payget
8.   Bob Mijas
9.   Nada Mikas
10. Lara Piepschyk

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
MAY 2009, DARWIN
TEACHER: ROSEMARY MORROW

1. Alan Norrington
2. Anne Highfield
3. Anne Watson
4. Dirk Peek
5. Gai Nowland
6. Jana Norman
7. Jason Davey
8. Jenny Jan
9. Leah Galvin
10. Leigh Spicer
11. Lia Gill
12. Malene Bjornskov
13. Melanie Bradley
14. Michele Shugg
15. Reo Andi Taupan
16. Steve Newland
17. Xavier Lane Mullins

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
AUGUST 2009, BLACKHEATH
CO-ORDINATING TEACHER:  LIS BASTIAN
(with help from Nada Mikas, Lizzie Connor, Jan Goodlet, Susan Girard, Pat Rayner, Wayne Levi, Jessica Yeuille & Greg,  & Narelle Wilson)

1.   Craig Whelan
2.   Meralyn Chrismas
3.   Peter Butler
4.   Margaret Hilder
5.   Judith File
6.   Patrick Hanly
7.   Natasha Nathanielsz
8.   Tom Colley
9.   Vanessa James
10. Rebecca Wilson
11. Danielle Wheeler
12. Chris Marsh
13. Paul Smith

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
OCTOBER/NOVEMBER 2009 BLACKHEATH
TEACHER: LIS BASTIAN

1. Darrell Shields
2. Jannine Ord
3. Kelly Levy
4. Michelle
5. Ros Lance
6. Tim Johnstone
7. Michael Williams
8. Matthew Johns
9. Cathy Relf

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
JANUARY-AUGUST 2010 THE ELF, ORANGE
TEACHERS: ROSEMARY MORROW AND LIS BASTIAN

 

1. Kerrie Ferguson
2. Lee O’Dowd-Austen
3. Elizabeth Macraild
4. Julie Collin
5. Margaret Rose
6.  Coralie McLennan
7. Jo Keniry
8. Catherine Neil
9. Marita Sydes
10. John Hoskin
11. Kate Bracks
12. Susann Clarke
13. Stephen Nugent
14. Danielle Smetana
15. Jenny Petrie
16. Cameron Wild
17. Patrick Allen
18. Scott Goldsmith
19. Haidee Nelson
20. Sarah Hoskin

 

WOMENS PERMACULTURE DESIGN COURSE
MARCH 2010 DC – MAREEBA – NQLD 
TEACHER: ROSEMARY MORROW

1. Georgine Lemke / Kruse
2. Peta Van Zanden
3. Jenny Lynch
4. Lydia Zambon
5. Catriona Arnold-Nott
6. Sarah-Jane Hart
7. Jenni Kruck
8. Cathryn Radclyffe
9. Anne Stephens

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
JUNE – AUGUST 2010 RAHAMIM, BATHURST
TEACHERS: ROSEMARY MORROW (WITH SUPPORT FROM LARA PIEPSCHYK)

1. Eugene Marais
2. Jo Marais
3. Kathleen Jones
4. John Fry
5. Jack Fry
6. Anne-Maree O’Beirne
7. Jan Page
8. Chris Pappas

 

PERMACULTURE DESIGN COURSE
OCTOBER/NOVEMBER 2010 BLACKHEATH
TEACHERS: ROSEMARY MORROW AND / LIS BASTIAN / DANIELLE WHEELER

1. Andrea Iacopinelli
2. Jen Hall
3. Paula Schramek
4. Rosemary Dillon
5. Josh Dillon
6. Matt Roots
7. Jane Anderson
8. Donna Sive
9. Brendan Doyle
10. Clare Power
11. Bozena Sawa
12. Gary Barbuto
13. Rob Ganu
14. Sharon Don
15. Zuzana Cernak
16. Le Khoa
17. Genna Sperinck
18. Shamis Issa
19. Melanie Dignam
20. Paula Paananen
21. Ian Panaanen
22. Gabi Paananen
23. Jill Comber
24. Jason Poles
25. Phillip Jackson

 

TEACHER TRAINING: PERMACULTURE TEACHING MATTERS
NOVEMBER 2011 – MELBOURNE
TEACHER: ROSEMARY MORROW

1. Amanda Cuyler
2. Dan Palmer
3. Anne Herbert
4. Hannah Moloney
5. Jo Mcleay
6. Hamish MacCallum
7. Jenna Ffarrington
8. Carol.R.Hensley
9. Hamish
10.Will Pullin
11.Warwick Bone
12.Suzanne Grasso
13.Lex Richards

 

PERMACULTURE TEACHER TRAINING COURSE
NOVEMBER 2011 CRYSTAL WATERS PERMACULTURE VILLAGE, QUEENSLAND

 

PERMACULTURE TEACHER TRAINING COURSE
MAY 2012 MILKWOOD PERMACULTURE

1. Alicia Boyd
2. Daniel Harris-Pascal
3. Adam MacLean
4. Andrew Yates
5. Brad Bowden
6. Christian Parr
7. David Power
8. Deborah White
9. Gillian Kozicki
10. Joss Cutler
11. Ken MacLeod
12. Leigh Hegg
13. Marita Sydes
14. Michael Hewins
15. Michael Zagoridis
16. Michele Margolis
17. Michelle Carrick
18. Olivier Vachez
19. Paul Boundy
20. Paul Hudson
21. Peter Brandis
22. Rachel Stubbs
23. Rose O’Malley
24.Sharn Lucas
25. Sue Martin
26. Will Elrick

 

 

PERMACULTURE DESIGN CERTIFICATE COURSE
MARCH/APRIL 2014 KATOOMBA
TEACHERS: ROSEMARY MORROW AND LIS BASTIAN

1. Rob Lawrence
2. Donna Mulhearn
3. Martin Reusch
4. Josh Barnes
5. Jill Day
6. Callista Barritt
7. Kate Houlahan
8. Liz Carter
9. Daniel Scheuch